Mega Bank

लिगलिग भिलेज स्पोर्टस क्लबको स्थापना

Kelme Nepal
  • नेप्लेज
  • |
  • २०७६-१०-१७
  • |
  • 79 पटक हेरिएको

गोर्खाको लिगलिगकोटमा खेलकुद पर्यटनको प्रवद्र्धन गर्नका लागि लिगलिग भिलेज स्पोर्टस नामक संस्था स्थापना गरिएको छ ।

आधुनिक नेपाल एकिकरणको ऐतिहासिक महत्व तथा पर्यटकीय सम्भावना बोकेको लिगलिग कोटमा खेलुकुद पर्यटन संगै उक्त क्षेत्रको सांस्कृतिक पक्षको बिकास गर्ने उद्देश्यले स्थानिय संजीव राना मगरको अध्यक्षतामा लिगलिग भिलेज स्पोर्टस नामक संस्था दर्ता गरिएको हो ।

संस्थाको संस्थापक उपाध्यक्षमा रुपा राना मगर, सचिवमा बिनोद श्रेष्ठ, कोषाध्यक्षमा बिजय पाण्डे, सदस्यहरुमा अनिल राना मगर, निराज थापा र दीपक थापा रहेका छन ।

पर्यटकीय सम्भावना बोकेर पनि ओझेलमा परेको लिगलिग क्षेत्रको समग्र बिकास र समृद्धि गर्न, स्थानीय जनताको पहिचान, स्वाभिमान र भाषिक तथा सांस्कृतिक वातावरणमा क्षति नपु¥याई स्थानिय क्षेत्रको बिकास र समृद्धिका कार्यहरुमा सहयोग पु¥याउन, बहुभाषिक, बहुसांस्कृतिक समाजको मुल्य मान्यतालाई सम्मान गर्दै खेलकुद र पर्यटनको माध्यमबाट ऐतिहासिक क्षेत्र लिगलिगकोटलाई विश्वसामु चिनाउने उद्देश्यले संस्थाको गठन गरिएको राना मगरले वताए ।

लिगलिग भिलेज स्पोर्टसले उक्त क्षेत्रका स्थानीय जनता, महिला, युवा, वालवालिका, आदिवासी, जनजाति, पिछडिएका वर्ग समुदाय, अशक्त र असहाय, समाजको मुलधारभन्दा बाहिर रहेका समुदायहरुमा उद्यमशीलता र आयआर्जनको वातावरण निर्माण गरी समग्र लिगलिग क्षेत्रको बिकास र समृद्धिमा स्थानीय निकाय तथा राज्यलाई सहयोग गर्न तथा सो क्षेत्रको उन्नती तथा समृद्धिका लागि विविध अध्ययन अनुसन्धान गर्न, लिगलिगकोटमा खेलकुद पर्यटनको प्रवद्र्धन र बिकास जस्ता सामाजिक काम गर्नका लागी गैर सरकारी संस्थाको रुपमा संस्था दर्ता गरिएको हो ।

नेपाल राज्य निर्माणको ऐतिहासिक भुमिमा आयोजना गरिने लोकतान्त्रिक लिगलिगे दौड परम्परालाई उजागर र सम्मान गर्दै समग्र लिगलिग क्षेत्रलाई राष्ट्रिय तथा अन्तर्राष्ट्रिय रुपमा खेल पर्यटनका माध्यमबाट प्रवद्र्धन गरी नेपालका ऐतिहासिक, धार्मिक, सांस्कृतिक, पुरातात्विक तथा पर्यटकिय दृष्टिकोणले महत्वपूर्ण स्थलहरुको विस्तृत खोज तथा अनुसन्धान गरी प्रचार प्रसार गरी प्रवद्र्धन र विकास गर्न विविध कार्यक्रमहरु गर्ने लक्ष्य संस्थाले लिएको छ ।

संस्थाले नेपाली समाजबाट क्रमशः विलुप्त हुँदै जान लागेका स्थानीय तथा रैथाने मौलिक भाषा–संस्कृति, परम्परा, वातावरणमैत्री आदिवासिय ज्ञान तथा प्रविधी, भेषभूषा, चाडपर्व, रैथाने ज्ञान विज्ञान, परम्परागत सम्पदा आदिको संरक्षण, संवद्र्धन र विकासका लागि खेलकुद र पर्यटनका माध्यमबाट पुर्नजागरणका विविधकार्यक्रमहरु गर्नुका साथै नेपाली ग्रामिण युवाहरुको बढ्दो शहरी क्षेत्र तथा विदेश तर्फ बसाईसराई र पलायनलाई न्यूनिकरण गर्न खेलकूद र पर्यटनको माध्यमवाट विकास र समृद्धिका विविध कार्यक्रम तथा अभियान मार्फत ग्रामीण भेगमानै उद्यमशिलताको विकास तथा आयआर्जनका लागि विविध कार्यक्रमहरु गर्ने मगरले जानकारी दिए ।

भर्खरै

Advertisement